Service in
Swedish
German
English
 

40 viimeksi lisättyä

Falk Plan Leningrad 5. Edition 1981 – patentfolded kaupunkikartta (Tallinna, Riika, Vilna, Novgorod)
Näytä

Autoilijan tiekartta Pohjoiskalotti
Näytä

Suomi Finland Autoilijan tiekartta
Näytä

Autoilijan tiekartta Suomi ja Pohjoiskalotti
Näytä

Autoilijan tiekartta Suomi ja Pohjoiskalotti
Näytä

Suomi Finland autokartta
Näytä

Etelä Suomi autoilijan tiekartta
Näytä

Shell Suomen leirintäaluekartta -kartta
Näytä

Lieksa ympäristökartta -kartta
Näytä

Tampere opaskartta
Näytä

Valkeakoski opaskartta
Näytä

Varkaus opaskartta
Näytä

Suomen tiekartta GT alue 13
Näytä

Suomen tiekartta GT alue 5
Näytä

Suomen tiekartta GT alue 3
Näytä

Suomen tiekartta GT alue 4
Näytä

Suomen tiekartta GT alue 9
Näytä

Suomen tiekartta GT alue 2
Näytä

Suomen tiekartta alue 9
Näytä

Suomen tiekartta alue 3
Näytä

Suomen tiekartta alue 4
Näytä

Suomen tiekartta alue 25
Näytä

Suomen tiekartta alue 12
Näytä

Suomen tiekartta alue 4
Näytä

Suomen tiekartta alue 13
Näytä

Suomen tiekartta alue 7
Näytä

Suomen tiekartta alue 6
Näytä

Suomen tiekartta alue 5
Näytä

Jerry Cotton 1985 nr 5 Täältä pesee
Näytä

Jerry Cotton 1984 nr 15 Ohjuskaapparit
Näytä

Jerry Cotton 1982 nr 15 Nitrodiskossa JYTÄÄ
Näytä

Jerry Cotton 1982 nr 2 Luodilla menee lujaa
Näytä

Jerry Cotton 1981 nr 14 Ajo on alkanut!
Näytä

Jerry Cotton 1980 nr 14 Gotton karkaa haudasta
Näytä

Jerry Cotton 1980 nr 13 Pääkallokiitäjät
Näytä

Jerry Cotton 1979 nr 13 Viikatemies vetää välistä
Näytä

Jerry Cotton 1978 nr 12 Murhaavat kuoletukset
Näytä

Jerry Cotton 1977 nr 12 Keskiyön valinta
Näytä

Jerry Cotton 1977 nr 23 Pakastettu painajainen
Näytä

Jerry Cotton 1976 nr 2 Luotiiskut ja pistoolipakkaset
Näytä

Näytä kaikki
<- edellinen kirjoituskaikki kirjoitukset seuraava kirjoitus ->

Air Force One

08.03.2014 19:59
Blogin kuvituskuva

Ajan hermolla ollaan - Puolustusvoimain uusi komentaja on ilmavoimien miehiä - pelastimme juuri tämän Ilmailuvoimien alkuaikojen kaunottaren epämääräisistä vinttiolosuhteista takaisin entiseen loistoonsa.

Onhan tässä toki ajan hampaan jälkiä; mm. takarungon pystyperäsin jäi Talvisodan taivaalle koivuvaneripuruna, mutta urhea pilottimme toi sentään lähes koko koneen ehjänä alas. Joku vaijeri on poikki ym. pienempää. Hyvä display-kunto kuitenkin. (Ilmailukieli kun on näet englanti).

Tämä ja vastaavia koneita rakenneltiin nuoren valtion Ilmailujoukkojen tuvissa iltapuhteina palvelusajan jälkeen, tuolloin ei ollut feispuukkia sun muita twittereitä aikaa varastamassa ja suurin osa miehistäkin oli käsistään käteviä. Olihan se ihan eri juttu kotikylilläkin tämmöisiä lentäwiä kapineita esitellä morsiamille, kuin maavoimien ukkojen korkeintaan hevosenjouhista punomia rannerenkaita. Tätä sitten jo eräs ns. Epäilevä Tuomas, toki liikkeeni vakiovieraita, vahvasti epäili, väittipä vakavissaan 1950-luvun lennokkikerholaisten valmistajaksi. Tämä teoria ammuttiin alas konsanaan niinkuin Mainilan laukausten alkuperä; kaivelinpa hetken vanhoja (sähköisiä) kuva-arkistojani ja sain sieltä esiin joukon Ilmailuvoimien tupakuvia 1920-luvulta, joissa tämänkaltaisia asevelvollispuhdetöitä valmistetaan ja siisteissä riveissä palvelusaikana roikkuvat punkkien päällä!

Joten kelpaa tässä koneen vieressä patsastella ja vieläpä Suojelusvartion kyltin alla. Tuo kyltti on muuten vuodelta 1918 eikä sana Suojeluskunta ollut vielä vakiinnuttanut asemaansa. Ilmavoimat oli ensimmäiset koneensa saanut ja niinkuin huonosti nykyään tiedetään, niin niitten hakaristitunnuksilla ei ollut mitään tekemistä sen yhden viiksiukon, oliko se nyt Hidolf Atler, vai mikä lie - Charles Lindbergh kun kuuluu olevan uusi Hornet-päällikkö - tähänastiset kokemukseni Horneteista kuitenkin rajoittuvat niihin grillattaviin.

Immelman