Service in
Swedish
German
English
 

40 viimeksi lisättyä

FIN Viging Line -tarra
Näytä

Ruka -ikkunatarra
Näytä

Puuvilla ihoa lähinnä -tarra
Näytä

Laminova -tarra
Näytä

Turun pika avain -tarra
Näytä

Original Taffel Chips -tarra
Näytä

Himos -tarra
Näytä

Me vaadimme rehulaariimme hyvät mehut Suomen rehut -tarra
Näytä

Vaillant -tarra
Näytä

Tehokaasu -tarra
Näytä

Soitellaan -tarra
Näytä

Juhannusleiri 18-21.6.1987 -tarra
Näytä

Fin -tarra
Näytä

Dunlop -tarra
Näytä

Vans -tarra
Näytä

Valmisbetonia -tarra
Näytä

Sun Runnet -tarra
Näytä

OK -tarra arkki
Näytä

Euromaster -tarra
Näytä

AllRight -tarra
Näytä

Motorcraft -tarra
Näytä

Scott USA -tarra
Näytä

Kone karhu -tarra
Näytä

Farma kotieläin messut -tarra
Näytä

Joutsa -tarra
Näytä

Los Angeles Olympialais 1984 -tarra
Näytä

Rannikkojääkäri Kilta -tarra
Näytä

Kehityksen kirjakauppa -tarra
Näytä

Kirjurinluoto 80 vuotta -tarra
Näytä

Helsingin leirintämatkailijat -tarra
Näytä

Italia lippu -tarra
Näytä

Rauman pitsiviikko -tarra
Näytä

SVUL 75 Juhlavuosi -tarra
Näytä

Muurla -ski -tarra
Näytä

Halloween -tarra
Näytä

Tyttöjen SM- 84 -tarra
Näytä

In Wrangler I trust. -tarra
Näytä

Strandauna -tarra
Näytä

Toimintatalkoot -tarra
Näytä

Xylitol Jenkkiä -tarra
Näytä

Näytä kaikki
<- edellinen kirjoituskaikki kirjoitukset seuraava kirjoitus ->

Kauhujen kartano 1918

04.09.2021 15:35
Blogin kuvituskuva

Saaren kartano, Jämsä -valokuvasarja albumilehdellä erään Suomen historian kauhistuttavimpien tekojen tapahtumapaikan miljöö (teloitukset 1918), kuvat vuodelta 1930

6 kpl 6 x 9 cm valokuvia kartanosta, sen navetasta sekä yksi sisäkuva. Tuolloinen sisällissodan ja välittömästi sitä seuranneiden vuosien isäntä, Jalmari Saari "Saaren Jallu" sekä apulaisensa Juho Fromm "Rummin Jussi" suorittivat hirmutekonsa ensin kartanon alueella, sitten siirsivät toimintansa Jämsän kirkolle ja hautausmaalle - joka tapuksessa ammuttavat vangit "tutkittiin" ja säilytettiin kartanon rakennusten tiloissa. Asiat on dokumentoitu tarkasti historiankirjoituksen osalta. Tapahtumista on saatavilla runsaasti kirjallista materiaalia kuin myöskin tietoa eri nettisivuilta.

Tällaistakaan materiaalia ei ole tarjolla päivittäin, ei vuosittain eikä ehkä vuosikymmenittäinkään. Historiallisen merkittävyyden johdosta on perusteltua, että nämä kuvat ovat tarjolla, vaikka kuvausajankohta on runsas kymmenen vuotta hirmutöitten jälkeen eikä Saaren Jallu enää ollut kartanon ohjaksissa - silloisilla uusilla omistajilla eikä nykypäiväisilläkään ole mitään osuutta tapahtumiin. Kartanomiljöötä kauheimmillaan ja kauneimmillaan - sarjan hinta 50,00 €.

Kimmo

 

Myyty.