Service in
Swedish
German
English
 

40 viimeksi lisättyä

Maaottelumarssi 1941 -neulamerkki
Näytä

Upseeri kokardi ehjät piikit
Näytä

Muistosormus, sota-aika 1941
Näytä

SA ampumamerkki "kulta", pinssikiinnitteinen -Finnish army shooting marksman´s emblem
Näytä

Alavus solki
Näytä

Playboy 1988 January -magazine
Näytä

Playboy 1988 February -magazine
Näytä

Playboy 1988 March -magazine
Näytä

Playboy 1988 April -magazine
Näytä

Playboy 1988 May -magazine
Näytä

Playboy 1988 June -magazine
Näytä

Playboy 1988 July -magazine
Näytä

Playboy 1988 August -magazine
Näytä

Playboy 1988 September -magazine
Näytä

Playboy 1988 October -magazine
Näytä

Playboy 1988 November -magazine
Näytä

Playboy 1988 December -magazine
Näytä

Playboy 1989 January -magazine
Näytä

Playboy 1989 April -magazine
Näytä

Playboy 1989 May -magazine
Näytä

Playboy 1989 June -magazine
Näytä

Playboy 1989 February -magazine
Näytä

Playboy 1989 March -magazine
Näytä

Playboy 1989 December -magazine
Näytä

Playboy 1989 August -magazine
Näytä

Playboy 1989 September -magazine
Näytä

Playboy 1989 October -magazine
Näytä

Playboy 1989 November -magazine
Näytä

Playboy 1991 January -magazine
Näytä

Playboy 1991 February -magazine
Näytä

Playboy 1991 March -magazine
Näytä

Playboy 1991 April -magazine
Näytä

Playboy 1991 May -magazine
Näytä

Playboy 1991 November -magazine
Näytä

Playboy 1991 December -magazine
Näytä

Playboy 1991 June -magazine
Näytä

Playboy 1991 July -magazine
Näytä

Playboy 1991 August -magazine
Näytä

Playboy 1991 September -magazine
Näytä

Playboy 1991 October -magazine
Näytä

Näytä kaikki
<- edellinen kirjoituskaikki kirjoitukset seuraava kirjoitus ->

Novoje Vremja 1913

23.02.2019 07:57
Blogin kuvituskuva

Novoje Vremja - Новое Время 1913, sidottu vuosikerta, lauantainumerot, kuvitettu venäjänkielinen Pietarissa ilmestynyt aikakauslehti - russian illustrated magazine

Venäläistä kulttuuria, koti- ja ulkomaanuutisia, tapahtumia, tekniikan kehitystä, ilmailua, uskontoa, keisariperhettä ym. esittelevä runsaasti kuvitettu lehti. Tuolloinen maailmanpoliiittinen ilmapiiri ja suurkaupungin oma elämänsä hyvin näkyvissä - nämä nimenomaiset numerot tulleet Turkuun Lääninhallitukseen, osa leimattuja ja yhdessä merkintä "Wastaanottohuone". Mukana värikannellinen erikoisnumero "Romanovien dynastia 300 vuotta". Venäjänkieltä taitamattomallekin osittain avautuva runsaan kuvituksensa ja piirrostensa johdosta. Esimerkkinä Keisari Nikolai ja keisarillinen Sikorskyn suunnittelema kaksoiskotkin koristeltu lentokone. Kohteesta on 72 kuvaa, joten siitä saa hyvän käsityksen, ei tarvitse hankkia sikaa säkissä.

Onhan tuossa jo tuota selostusta, mutta vielä on kerrottava, että tämä kyseinen sidos lempattiin jo 1970-luvun alkupuolen remontissa silloisista entisistä Lääninhallinnon ja Turun hovioikeuden arkistoista surutta kaatopaikkakuormaan. Arveltiinkohan silloin ettei Keisari enää palaa virkaansa? Tuolloin keskimääräistä valistuneempi virkamies ehti haalia jotain talteen - rikos lienee vanhentunut hänen osaltaan - yhteiskuntamme osalta tämä vimma tuhota ja hävittää kaikki vanhat arkistot senkun jatkuu, nyt ei pelätä Keisaria vaan kustannuksia, kaikkiautuattava digitalisaatio kun kuulemma hoitaa tämmöisten arkistoinnit. Näinköhän?

Kimmo