Service in
Swedish
German
English
 

40 viimeksi lisättyä

Playboy 1988 January -magazine
Näytä

Playboy 1988 February -magazine
Näytä

Playboy 1988 March -magazine
Näytä

Playboy 1988 April -magazine
Näytä

Playboy 1988 May -magazine
Näytä

Playboy 1988 June -magazine
Näytä

Playboy 1988 July -magazine
Näytä

Playboy 1988 August -magazine
Näytä

Playboy 1988 September -magazine
Näytä

Playboy 1988 October -magazine
Näytä

Playboy 1988 November -magazine
Näytä

Playboy 1988 December -magazine
Näytä

Playboy 1989 January -magazine
Näytä

Playboy 1989 April -magazine
Näytä

Playboy 1989 May -magazine
Näytä

Playboy 1989 June -magazine
Näytä

Playboy 1989 February -magazine
Näytä

Playboy 1989 March -magazine
Näytä

Playboy 1989 December -magazine
Näytä

Playboy 1989 August -magazine
Näytä

Playboy 1989 September -magazine
Näytä

Playboy 1989 October -magazine
Näytä

Playboy 1989 November -magazine
Näytä

Playboy 1991 January -magazine
Näytä

Playboy 1991 February -magazine
Näytä

Playboy 1991 March -magazine
Näytä

Playboy 1991 April -magazine
Näytä

Playboy 1991 May -magazine
Näytä

Playboy 1991 November -magazine
Näytä

Playboy 1991 December -magazine
Näytä

Playboy 1991 June -magazine
Näytä

Playboy 1991 July -magazine
Näytä

Playboy 1991 August -magazine
Näytä

Playboy 1991 September -magazine
Näytä

Playboy 1991 October -magazine
Näytä

Playboy 1992 January -magazine
Näytä

Playboy 1992 February -magazine
Näytä

Playboy 1992 March -magazine
Näytä

Playboy 1992 April -magazine
Näytä

Playboy 1992 May -magazine
Näytä

Näytä kaikki
<- edellinen kirjoituskaikki kirjoitukset seuraava kirjoitus ->

Taavetti ja Täystuho

19.01.2020 09:48
Blogin kuvituskuva

Koneellistetun maatalouden suhteellisen lyhyttä historiaa Suomessa ovat käyttäneet hyväksi koko maailman kone- ja traktorivalmistajat - varsinainen sodanjälkeinen vapautuminen, tuontilisenssien ja valuuttarajoitusten poistaminen yms. avasivat kaupalliset rajat maailmaasyleilevään tyyliin - kaikki kynnellekykenevät - tässä tapauksessa kynnöllekykenevät - tuuppasivat Suomen markkinoille laitteita laidasta laitaan - hyviä ja huonoja.

Jokaiselle merkille ja valmistajalle löytyi asiakaskuntaa - markkinoinnissa käytettiin teknisiä järkiperusteita, aatteita (valmistusmaan oloja ja järjestelmää ihaileville) - mitä vain, jotta Taavetit, Täystuhot - Kalliit Jalmarit sun muut merkit saataisiin integroitua isänmaan kivisille ja kyisille pelloille. Kaikki tämä on jättänyt jälkeensä myytävää materiaalia, jota parhaan kykymme mukaan yritämme saattaa markkinoille, kansan syvien rivien, mutta myös sieltä johonkin muuhun kategoriaan  ponnistaneiden, ostettavaksi. Koneharrastus ei katso ikää, sukupuolta, varallisuusasemaa, asuinpaikkaa - ei oikeastaan mitään, joku harrastaa fyysisiä laitteita, toinen pelkkiä esitteitä.

Aivan oma lukunsa on kaikkien mahdollisten koneiden, laitteiden ja vempainten käyttöohjekirjat, varaosaluettelot, korjaamokirjat ym. materiaali - tätäkin materiaali yritämme kykyjemme mukaan pitää tarjolla.

Koneet ovat pitkään pyörittäneet maailmaa - eikä tilanne aivan lähiaikoina tule muuttumaan, paluuta hevosten aikaan maataloustuotannossa ei ole... kovin vaikeaa on myöskin nähdä Homo Cellphonesis kuokan varressa.

Taavetti = David Brown, Täystuho = DT, Kallis Jalmari = Allis-Chalmers

Kimmo