Vähäosaiset - runsas sata vuotta sitten
31.10.2019 09:06
Vähäosaiset - De vanlottade - 1984 näyttelykirja 1800-1900 lukujen vaihteen köyhät ja turvattomat maaseudulla, Turun maakumuseo
Monipuolisen tarjontamme joukosta nostettakoon esiin päivän lisäyksistä tämä näyttelykirja, joka kaksikielisesti kertoo sairaiden, vammaisten, ikääntyneiden tai muuten vähäosaisten karusta kohtalosta runsas sata vuotta sitten - eihän tästä ole kuin jokunen sukupolvi aikaa - varsin "herättävä" on aikalaisen kuvaus ihmisten huutokauppaamisesta... teksti kokonaisuudessaan on karua luettavaa ja kuvatkin kertovat lähes inhorealistisesti tuonaikaisen totuuden.
Antaa ajattelun aihetta vaikkapa kansalaispalkkaa vaativille aatteellisesti työstäkieltäytyjille - aina ei tarvita vallankumousta, sotaa tai muuta katastrofia, jonka johdosta ihmisarvo on nollassa.
Hinta 7,00 €.
Kimmo