Service in
Swedish
German
English
 

40 viimeksi lisättyä

Playboy 1988 January -magazine
Näytä

Playboy 1988 February -magazine
Näytä

Playboy 1988 March -magazine
Näytä

Playboy 1988 April -magazine
Näytä

Playboy 1988 May -magazine
Näytä

Playboy 1988 June -magazine
Näytä

Playboy 1988 July -magazine
Näytä

Playboy 1988 August -magazine
Näytä

Playboy 1988 September -magazine
Näytä

Playboy 1988 October -magazine
Näytä

Playboy 1988 November -magazine
Näytä

Playboy 1988 December -magazine
Näytä

Playboy 1989 January -magazine
Näytä

Playboy 1989 April -magazine
Näytä

Playboy 1989 May -magazine
Näytä

Playboy 1989 June -magazine
Näytä

Playboy 1989 February -magazine
Näytä

Playboy 1989 March -magazine
Näytä

Playboy 1989 December -magazine
Näytä

Playboy 1989 August -magazine
Näytä

Playboy 1989 September -magazine
Näytä

Playboy 1989 October -magazine
Näytä

Playboy 1989 November -magazine
Näytä

Playboy 1991 January -magazine
Näytä

Playboy 1991 February -magazine
Näytä

Playboy 1991 March -magazine
Näytä

Playboy 1991 April -magazine
Näytä

Playboy 1991 May -magazine
Näytä

Playboy 1991 November -magazine
Näytä

Playboy 1991 December -magazine
Näytä

Playboy 1991 June -magazine
Näytä

Playboy 1991 July -magazine
Näytä

Playboy 1991 August -magazine
Näytä

Playboy 1991 September -magazine
Näytä

Playboy 1991 October -magazine
Näytä

Playboy 1992 January -magazine
Näytä

Playboy 1992 February -magazine
Näytä

Playboy 1992 March -magazine
Näytä

Playboy 1992 April -magazine
Näytä

Playboy 1992 May -magazine
Näytä

Näytä kaikki
<- edellinen kirjoituskaikki kirjoitukset seuraava kirjoitus ->

Vahva osa-alue...

09.03.2017 08:26
Blogin kuvituskuva

...antikvariaattini horisontaalisessa tarjonnassa on alusta alkaen olleet autot ja muut kulkimet, traktorit ja työkoneet jne. hyvin edustettuina - varsinkin niiden myyntiesitteet. Jälleen kerran lisätty tarjolle eri merkkisten ja ikäisten pörisevien kulkimien mainoksia, näiden narkkinat ja myynti ovat aivan oma maailmansa - arvostetut ja kunnioitetut antikvariaattien pitäjät saattavat pitää näistä sormensa irti koko uransa ajan ja tuhahdella moista "jumalattomuutta" - lappusten kaupustelua. Todellisuudessa näiden potentiaalisia ostajia on meillä Suomessa ja eritoten maailmalla todella suuressa mittakaavassa.

Itse olen Suomessa ollut tekemisissä kymmenien tuhansien kappaleitten kokoelmien kanssa kuin myös muutamien kymmenien esitteiden kokoelmien. Yksikään ei ole toista "parempi",  kauppiaan kannalta kaikki keräilijät ja merkkiharrastajat ovat tasavertaisia asiakkaita. 

1990-luvun puolivälissä hypistelin Lontoossa eräässä kunnianarvoisassa antikvariaatissa autoesitettä, hinta oli silloin 800 punnan luokkaa, käteen annettiin pumpulihansikkaat ennenkuin "aarretta" annettiin asiakkaan käsiin - jäi kylläkin ostamatta - kallis ja jälkimarkkinat Suomessa olemattomat. Sain toki eräästä toisesta antikvariaatista ostettua Suomen Autoteollisuuden 1960-luvun esitteitä ison nipun - niin paljon kuin matkakassa antoi myöten. Sisu oli valloittanut saarivaltakuntaa ja jättänyt jälkeensä kirjallisia todisteita. 

Kimmo