Service in
Swedish
German
English
 

40 viimeksi lisättyä

SF Caravan - Helsingin Seudun Kerho ry -viiri / lippu
Näytä

SF Caravan -kangasmerkki
Näytä

SF Caravan Helsinki -kangasmerkki
Näytä

Ice Hockey Championship Stickers - Finland - 2003 IIHF World Championship -tarra-arkki, jossa Jari Kurri
Näytä

Solifer - Artic 500 TM Vertailu 10/85 vertailun paras (asuntovaunu) -tarra
Näytä

Solifer - 1. Solifer-treffit OIttaalla 17-19.5.1985 (asuntovaunu) -tarra
Näytä

Solifer 88 (asuntovaunu) -tarra
Näytä

Solifer - Huolettomat vuodet (asuntovaunu) -tarra
Näytä

Solifer - Huolettomat vuodet (asuntovaunu) -tarra
Näytä

Solifer Club (asuntovaunu) -tarra
Näytä

Solifer (asuntovaunu) -tarra, 5 kpl pikkutarroja yhdessä
Näytä

Helsinki Caravan Oy (asuntovaunu) -tarra
Näytä

Solifer (asuntovaunu) -tarra
Näytä

I love my Volvo -tarra
Näytä

Solifer - 5 vuoden Kuntosopimus (asuntovaunu) -tarra
Näytä

Hobby Club 1 International (asuntovaunu) -tarra
Näytä

Cargoyle - Mobil -tarra
Näytä

Tee Sundsvalloitus - Vasabåtarna / Vaasanlaivat -tarra
Näytä

Kliffaa Uumajassa! - Vasabåtarna / Vaasanlaivat -tarra
Näytä

Hobby 550 / 620 matkailuauto nyt Suomessa -tarra
Näytä

Solifer 20 (asuntovaunut) -tarra
Näytä

Polar! (asuntovaunut) -tarra
Näytä

Shell-kaasu - Kodin väsymätön apulainen -myyntiesite
Näytä

Shell touring Suomi Finland 1965 -tiekartta / road map
Näytä

Alfa-Laval / Alfa-Matic lypsykoneet / -järjestelmät -myyntiesite
Näytä

Hitachi TRQ-520 verkko / paristo kasettinauhuri / TRQ-700 verkkonauhuri -myyntiesite
Näytä

Täydennysjoukot valmiina - Aspo lämmitysöljy -myyntiesite
Näytä

CBS Pop Revolution -äänilevyluettelo / myyntiesite
Näytä

Löytöretki musiikin maailmaan - Superhits 1970 -äänilevyluettelo
Näytä

Non Sop Music 274 LP´s A La Carte - Polydor -äänilevyluettelo
Näytä

Ddy, Fifi ja entinen Danny - Suosikki keskiaukeamajuliste 1960-luvulta
Näytä

K-Kaupan kesä -minoslehti 1970-luvulta
Näytä

Hitachi TRQ-210 / TRQ-380 / 570 kasettinauhuri, KM1022 autoradio -myyntiesite
Näytä

Naamiaisjuhlat 1960-luku -valokuvaerä, 30 kpl kuvia
Näytä

Bändi - Pöytyä, Kisariihi -valokuva
Näytä

SA sotaruuhi -valokuva
Näytä

Aurinkokylpy II -valokuva
Näytä

Aurinkokylpy -valokuva
Näytä

Mercury + vene -valokuva
Näytä

Kokki -valokuva
Näytä

Näytä kaikki

Vääpeli kertoo sotilaille, Julius Tiihonen kertoo vankeudestaan keisarinajan Venäjällä ym. Tiihonen itse palvellut myös Muukalaislegioonassa, josta maininta

Julius Tiihonen, Weilin & Göös, 1955

12 x 19 cm, todellisiin tapahtumiin perustuva "Kuolemaantuomitun kertomus" -, jota käytetään tässä suomalaisille varusmiehille v. 1955 suunnatussa kirjasessa.

Kahden hirtetyn viipurilaispojan tapaus.
*
Inkeri-lehti julkaisi 8.12.1917 – siis kaksi päivää Suomen itsenäisyysjulistuksen jälkeen – tämän artikkelin. Se on suoraan lainattu kirjailija, pastori Edvin Wirénin teoksesta ”Krestyn ristikkojen takana” (1917). Tapaus tunnetaan alan historioitsijoiden keskuudessa, mutta ansainnee tulla tässäkin esille.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Edvin_Wirén
*
”Kaksi tsaarinvallan viatonta uhria.
(ilmestynyt myös Viipurin Sanomissa)

Teloitetut viipurilaiset.
Pietarin vankiloissa viruneitten tsaarinvallan suomalaisten uhrien sielunhoitaja, pastori Edvin W i r é n on julaissut erittäin mielenkiintoisen kuvauksen nimellä ”Krestyn ristikkojen takaan”, josta erittäin suosittelemme lukijoillemme. Tästä teoksesta rohkenemme lainata 31. luvun, joka otsakkeella ”K a k s i t e l o t u s t a” kuvaa kahden viipurilaisen nuorukaisen Onni Nöjdin ja Johan Jaatisen viimeisiä hetkiä ja hirttämistä Krestyn telotuspaikalla.
(Kresty: pahamaineinen vankila Pietarin keskusta-alueella. – Olen käynyt siellä 1990-luvulla, vh).
*
Kuvaus on seuraava:
”Sanoin ei voi kuvata niitä kärsimyksiä, sitä kurjuutta, jota parhaillaan jatakuva maailmansota on tuonut tullessaan kaikkialle.
Maamme on koko ajan saanut vain sivulta seurata suuria sotatapahtumia. Mutta monin tavoin on se silti saanut suoranaisestikin tuntea vallitsevien olojen vakavaa painostusta. Yleinen tilanne on synkistynyt ja vaikeutunut ehkä enemmän kuin milloinkaan ennen. Lukuisia kotejamme ovat sitä paitsi kohdanneet raskaat koettelemukset, katkerat surut.
Surullisimpia ja sydäntäsärkevimpiä tapahtumia lähinnä kuluneitten vuosien tapaussarjoissa ovat meille kieltämättä olleet ne kuolemantuomiot, jotka meillä venäläinen hallitusvalta piti tarpeellisena panna täytäntöön eräitten suomalaisten suhteen.
Koska minut kerran pappina pakotettiin olemaan saapuvilla, kun kahdelta suomalaiselta mieheltä Pietarissa hirttämällä riistettiin henki, koetan seuraavassa kuvata tätä kauhistuttavaa tapaustPa.
*
Perjantaina heinäkuun 23:na [1915] illalla soitti johtaja Strandmann minulle Krestystä kehottaen minua saapumaan vankilaan klo 12 yöllä, jolloin minun piti olla puettuna papinkaapuun ja tuoda ehtoollisvälineet mukanani. Kysymykseeni mitä hän tarkoitti, sain kauhistuttavan vastauksen:
”Kuolemantuomio tullaan panemaan täytäntöön!”
*
Aavistin heti, että kyseessä oli kaksi Viipurista kotoisin olevaa nuorta suomalaista, 20-vuotias Onni Nöjd ja 19-vuotias Johan Jaatinen, jotka Pietarin sotaoikeus paria viikkoa aikaisemmin oli tuominnut kuolemaan, kummankin epäiltynä siitä, että he olisivat eräitten tovereittensa kanssa marraskuun 19. vuonna 1914 olleet tappelussa erään Aleksandroff -nimisen aliupseerin kanssa Viipurissa, aiheuttaen tämän pian sen jälkeen sattuneen kuoleman.
Eräs Viipurissa ilmestyvä työväenlehti, jonka joku aika takaperin sain käsiini, tiesi nimittäin kertoa, että nämät [syntymäpäiväni! vh] miehet – joitten väitettiin olleen osallisina tässä salaperäisessä ja muuten varsin hataran selvityksen varassa olleessa jutussa – tuomittiin kuolemaan, kun taas heidän tovereittensa osaksi tuli kymmenen vuoden pakkotyö.
*
Vankilaan saavuttuani osottautuivat epäilykseni tosiksi. Molempia nuorukaisia oli, sitten kun heidät keväällä oli vangittu, säilytetty tutkintovankilassa, mutta oli heidät samana päivänä lähetetty Krestyyn ja heidän mukanaan salainen kirjelmä, jota minullekin näytettiin ja jossa oli määräys lopullisen tuomion täytäntöönpanosta.
Odotettuani kansliassa johtajan ja yövuorolla olevan päivystävän upseerin seurassa klo 1 saakka, saapui sinne eräs komissioni, johon kuului toistakymmentä erilaisiin virkapukuihin puettua virkamiestä, edustaen eri virastoja, kuten prokuraattorinvirastoa, sotaoikeutta, santarmi- ja poliisilaitosta.



10.00 €
* Tyydyttävä* Ostaminen ei vaadi rekisteröitymistä


Saatavilla1 kpl
Julkaisuvuosi1955
Sivuja16
KuntoK2
Sidonta/painoasuNidottu (pehmeäk.)
KieletSuomi


KategoriaSota - Maanpuolustus, puolustusvoimat
Sota - Maanpuolustus, puolustusvoimat