Service in
Swedish
German
English
 

40 viimeksi lisättyä

Dagerrotypia / dagerrotyyppi -valokuva kotelossa, noin 7 x 11 cm eli "quarter-plate" / neljänneslevyn kokoinen, kohtuukunto, hopeoidussa pinnassa joitakin pilkkuja
Näytä

Dagerrotypia / dagerrotyyppi -valokuva kotelossa, noin 7 x 11 cm eli "quarter-plate" / neljänneslevyn kokoinen, erittäin hyväkuntoinen
Näytä

Shell Super Motor Oil 100 & 101 -vuoden 1968 markkinointikampanjan kansio esitteineen
Näytä

Riiainen peruskartta 1:20 000 1968, mm. paikkat Ruotsalainen, Rajakarin aukko, Saloluoto Iso Maisaari
Näytä

Lintukartta - Valitut Palat 1969 -juliste
Näytä

Napakymppi 1988 nr 4 (taiteltu Tabloid-koko) -aikuisviihdelehti / adult graphics magazine
Näytä

Napakymppi 1988 nr 2 (taiteltu Tabloid-koko) -aikuisviihdelehti / adult graphics magazine
Näytä

Napakymppi 1988 nr 1 (taiteltu Tabloid-koko) -aikuisviihdelehti / adult graphics magazine
Näytä

Napakymppi 1988 nr 3 (taiteltu Tabloid-koko) -aikuisviihdelehti / adult graphics magazine
Näytä

Kalle (Iso-Kalle)1986 nr 9 -aikuisviihdelehti / adult graphics magazine
Näytä

Kalle 1987 nr 18 -aikuisviihdelehti / adult graphics magazine
Näytä

Kalle 1988 nr 3 -aikuisviihdelehti / adult graphics magazine
Näytä

Sex Video 1987 nr 9 -aikuisviihdelehti / adult graphics magazine
Näytä

Sex Video 1988 nr 2 -aikuisviihdelehti / adult graphics magazine
Näytä

Napakymppi 1997 nr 5 -aikuisviihdelehti / adult graphics magazine
Näytä

Napakymppi 2000 nr 3 -aikuisviihdelehti / adult graphics magazine
Näytä

Napakymppi 1995 nr 6 -aikuisviihdelehti / adult graphics magazine
Näytä

Napakymppi 1991 nr 1 -aikuisviihdelehti / adult graphics magazine
Näytä

Napakymppi 1997 nr 3 -aikuisviihdelehti / adult graphics magazine
Näytä

Gentleman 1985 nr 4 -aikuisviihdelehti / adult graphics magazine
Näytä

Viljo 1992 nr 1 -aikuisviihdelehti / adult graphics magazine
Näytä

Lollo 1994 nr 5 -aikuisviihdelehti / adult graphics magazine
Näytä

Lollo 1994 nr 3 -aikuisviihdelehti / adult graphics magazine
Näytä

Eros 1990 nr 2 -aikuisviihdelehti / adult graphics magazine
Näytä

Eros 1990 nr 4 -aikuisviihdelehti / adult graphics magazine
Näytä

Eros 1990 nr 1 -aikuisviihdelehti / adult graphics magazine
Näytä

Ratto 2012 nr 5 (Teemanumero Isot tytöt) -aikuisviihdelehti / adult graphics magazine
Näytä

Amatööri Sex / Sextaasi 2005 nr 2 -aikuisviihdelehti / adult graphics magazine
Näytä

Erotiikan Maailma 1988 nr 7 -aikuisviihdelehti / adult graphics magazine
Näytä

Erotiikan Maailma 1992 nr 1 -aikuisviihdelehti / adult graphics magazine
Näytä

Erotiikan Maailma 1996 nr 2 -aikuisviihdelehti / adult graphics magazine
Näytä

Erotiikan Maailma 1988 nr 3 -aikuisviihdelehti / adult graphics magazine
Näytä

Erotiikan Maailma 1989 nr 7 -aikuisviihdelehti / adult graphics magazine
Näytä

Erotiikan Maailma 2008 nr 5 -aikuisviihdelehti / adult graphics magazine
Näytä

Erotiikan Maailma 1996 nr 6 -aikuisviihdelehti / adult graphics magazine
Näytä

ErotiCats 1997 nr 5 -aikuisviihdelehti / adult graphics magazine
Näytä

Mirrit 1990 nr 1 (Isot tytöt extra) -aikuisviihdelehti / adult graphics magazine
Näytä

Himo 1991 nr 1 (DD-Special) -aikuisviihdelehti / adult graphics magazine
Näytä

Amatööri Sex / Sextaasi 2004 nr 2 -aikuisviihdelehti / adult graphics magazine
Näytä

Kallu 1991 nr 1 -aikuisviihdelehti / adult graphics magazine
Näytä

Näytä kaikki

Vääpeli kertoo sotilaille, Julius Tiihonen kertoo vankeudestaan keisarinajan Venäjällä ym. Tiihonen itse palvellut myös Muukalaislegioonassa, josta maininta

Julius Tiihonen, Weilin & Göös, 1955

12 x 19 cm, todellisiin tapahtumiin perustuva "Kuolemaantuomitun kertomus" -, jota käytetään tässä suomalaisille varusmiehille v. 1955 suunnatussa kirjasessa.

Kahden hirtetyn viipurilaispojan tapaus.
*
Inkeri-lehti julkaisi 8.12.1917 – siis kaksi päivää Suomen itsenäisyysjulistuksen jälkeen – tämän artikkelin. Se on suoraan lainattu kirjailija, pastori Edvin Wirénin teoksesta ”Krestyn ristikkojen takana” (1917). Tapaus tunnetaan alan historioitsijoiden keskuudessa, mutta ansainnee tulla tässäkin esille.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Edvin_Wirén
*
”Kaksi tsaarinvallan viatonta uhria.
(ilmestynyt myös Viipurin Sanomissa)

Teloitetut viipurilaiset.
Pietarin vankiloissa viruneitten tsaarinvallan suomalaisten uhrien sielunhoitaja, pastori Edvin W i r é n on julaissut erittäin mielenkiintoisen kuvauksen nimellä ”Krestyn ristikkojen takaan”, josta erittäin suosittelemme lukijoillemme. Tästä teoksesta rohkenemme lainata 31. luvun, joka otsakkeella ”K a k s i t e l o t u s t a” kuvaa kahden viipurilaisen nuorukaisen Onni Nöjdin ja Johan Jaatisen viimeisiä hetkiä ja hirttämistä Krestyn telotuspaikalla.
(Kresty: pahamaineinen vankila Pietarin keskusta-alueella. – Olen käynyt siellä 1990-luvulla, vh).
*
Kuvaus on seuraava:
”Sanoin ei voi kuvata niitä kärsimyksiä, sitä kurjuutta, jota parhaillaan jatakuva maailmansota on tuonut tullessaan kaikkialle.
Maamme on koko ajan saanut vain sivulta seurata suuria sotatapahtumia. Mutta monin tavoin on se silti saanut suoranaisestikin tuntea vallitsevien olojen vakavaa painostusta. Yleinen tilanne on synkistynyt ja vaikeutunut ehkä enemmän kuin milloinkaan ennen. Lukuisia kotejamme ovat sitä paitsi kohdanneet raskaat koettelemukset, katkerat surut.
Surullisimpia ja sydäntäsärkevimpiä tapahtumia lähinnä kuluneitten vuosien tapaussarjoissa ovat meille kieltämättä olleet ne kuolemantuomiot, jotka meillä venäläinen hallitusvalta piti tarpeellisena panna täytäntöön eräitten suomalaisten suhteen.
Koska minut kerran pappina pakotettiin olemaan saapuvilla, kun kahdelta suomalaiselta mieheltä Pietarissa hirttämällä riistettiin henki, koetan seuraavassa kuvata tätä kauhistuttavaa tapaustPa.
*
Perjantaina heinäkuun 23:na [1915] illalla soitti johtaja Strandmann minulle Krestystä kehottaen minua saapumaan vankilaan klo 12 yöllä, jolloin minun piti olla puettuna papinkaapuun ja tuoda ehtoollisvälineet mukanani. Kysymykseeni mitä hän tarkoitti, sain kauhistuttavan vastauksen:
”Kuolemantuomio tullaan panemaan täytäntöön!”
*
Aavistin heti, että kyseessä oli kaksi Viipurista kotoisin olevaa nuorta suomalaista, 20-vuotias Onni Nöjd ja 19-vuotias Johan Jaatinen, jotka Pietarin sotaoikeus paria viikkoa aikaisemmin oli tuominnut kuolemaan, kummankin epäiltynä siitä, että he olisivat eräitten tovereittensa kanssa marraskuun 19. vuonna 1914 olleet tappelussa erään Aleksandroff -nimisen aliupseerin kanssa Viipurissa, aiheuttaen tämän pian sen jälkeen sattuneen kuoleman.
Eräs Viipurissa ilmestyvä työväenlehti, jonka joku aika takaperin sain käsiini, tiesi nimittäin kertoa, että nämät [syntymäpäiväni! vh] miehet – joitten väitettiin olleen osallisina tässä salaperäisessä ja muuten varsin hataran selvityksen varassa olleessa jutussa – tuomittiin kuolemaan, kun taas heidän tovereittensa osaksi tuli kymmenen vuoden pakkotyö.
*
Vankilaan saavuttuani osottautuivat epäilykseni tosiksi. Molempia nuorukaisia oli, sitten kun heidät keväällä oli vangittu, säilytetty tutkintovankilassa, mutta oli heidät samana päivänä lähetetty Krestyyn ja heidän mukanaan salainen kirjelmä, jota minullekin näytettiin ja jossa oli määräys lopullisen tuomion täytäntöönpanosta.
Odotettuani kansliassa johtajan ja yövuorolla olevan päivystävän upseerin seurassa klo 1 saakka, saapui sinne eräs komissioni, johon kuului toistakymmentä erilaisiin virkapukuihin puettua virkamiestä, edustaen eri virastoja, kuten prokuraattorinvirastoa, sotaoikeutta, santarmi- ja poliisilaitosta.



10.00 €
* Tyydyttävä* Ostaminen ei vaadi rekisteröitymistä


Saatavilla1 kpl
Julkaisuvuosi1955
Sivuja16
KuntoK2
Sidonta/painoasuNidottu (pehmeäk.)
KieletSuomi


KategoriaSota - Maanpuolustus, puolustusvoimat
Sota - Maanpuolustus, puolustusvoimat